AVRUPA’NIN EN BÜYÜK ALTYAPI PROJESİ HS2 (HİGH SPEED 2) PROJESİNİN BETON İHTİYACINI MEKA BETON SANTRALLERİ KARŞILAYACAK

Projelere yönelik beton santrali üretme konusunda dünyanın en çok tanınan markası MEKA, Avrupalı rakiplerini geride bıraktı. 134 milyar dolar maliyeti ile Avrupa’nın en büyük altyapı projesinin tüm betonu MEKA Hazır Beton Santralleri ile üretilecek.

Dünya genelinde özellikli ve büyük ölçekli inşaat projelerinin bir numaralı tercihi olan MEKA Beton Santralleri, pazar lideri konumunda olduğu İngiltere’de daha önce HinkleyPointC Nükleer santral inşaatı projesi, Heathrow Havalimanı genişletme projesi, RAF Mahram Kraliyet Havalimanı projesi inşaatlarında olduğu gibi ülkenin ve Avrupa’nın en büyük altyapı projesinde (HS2-High Speed 2) kullanılmak üzere açılan hazır beton üretim tesisleri ihalesini kazandı. Baraj, yol, köprü, enerji tesisi, havalimanı ve büyük ölçekli sosyal tesis/konut inşaatları gibi projelere yönelik güçlü referanslarımız ENR(Engineering News-Record) listesindeki büyük müteahhitlerin birçoğu için geliştirdiğimiz başarılı çözümlerimiz, özel beton santralleri tasarlama ve üretme konusundaki deneyimimiz Avrupalı üreticilerin önüne geçerek bu büyük projede kullanılacak  beton santralinin üretimi için bizi öne çıkardı.

HS2 Projesi Nedir?

İngiltere’de demiryolu ağının artan yolcu sayılarıyla başa çıkma kapasitesini artırmak amacıyla inşa edilen HS2, ülkenin ikinci büyük hızlı tren hattına verilen isimdir. İlki, Londra’yı Manş Tüneli’ne bağlayan ve 2000’lerin ortasında açılan High Speed 1 (HS1) olarak adlandırılan hattın ardından İngiltere’nin en büyük 10 şehrinden sekizini (Birmingham, Londra, Leeds, Manchester, Liverpool, Sheffield, Edinburgh ve Glasgow) birbirine bağlayarak 30 milyonu aşan kişinin (İngiltere nüfusunun neredeyse yarısı) yeni bir yüksek hızlı demiryolu projesi hazırlanmıştır. Aynı zamanda Avrupa’nın en büyük altyapı projesi olan HS2 demiryolu projesinde yüksek hızlı trenler Londra ile Birmingham arasında 140 millik özel bir parkurda seyahat edecek. 32 milden fazla tünelden ve 10 milden fazla viyadükten geçerek daha fazla koltukla daha fazla trende daha hızlı yolculuklar sağlayacaklar. Saatte 400 kilometre hıza ulaşabilen trenlerin sefer yapacağı hattın ilk aşamasının 2033’te hizmete girmesi bekleniyor.

Güncel revizyonlar ile maliyetinin 106 milyar sterline (yaklaşık 134 milyar dolar) çıkacağı tahmin edilen HS2 projesi; şehirlerarası trenlerin mevcut demiryolu ağından çıkarılmasına, banliyö ve nakliye hizmetleri için daha fazla yer açılmasına, karayolu yük taşımacılığının azaltılmasına ve düşük karbonlu taşımacılığın yaygınlaştırılmasına yardımcı olacaktır.

İlk Etap Ekipmanlarının Sözleşmeleri İmzalandı

Son teknoloji ürünü yüksek hızlı demiryolu projesinde kullanılacak beton santrallerini seçmek üzere açılan ihale tüm rakiplerini geride bırakan MEKA ve İngiltere’deki çözüm ortağı olan Berkshire Engineering Supplies Ltd (BES), tünel segmenti ve 1. Aşama altyapı işleri için özel beton karışımları üretiminde kullanılacak son teknoloji MEKA beton santralleri ve çeşitli ilgili ekipman tedariki için bir sözleşme imzalamıştır. Tamamıyla Türk Mühendislerinin tasarımı ve yerli üretim olacak santral ve ekipmanların daha önce ürünlerimizin birçok özel yapı projesinde kullanıldığı İngiltere’de yine ilk tercih olarak öne çıkmasından gurur duyuyoruz.

Üretici seçimi oldukça uzun ve katmanlı bir süreçti. HS2 projesi için gerekli üst düzey standartlara uygun ürün tercihi için ihale komisyonu fabrika ziyaretleri ve çalışan tesis ziyaretleri ile birçok kriteri değerlendirdi. Aylar süren ihale sürecinde İhale sürecinde MEKA’nın yanı sıra dünyanın diğer önde gelen üreticileri de değerlendirildi. Sonucunda Türk sanayisinin önemli temsilcisi MEKA/BES teklifi tercih edilen çözüm olarak seçildi.

Özel Tesis Tasarımında Deneyimli MEKA Mühendislerinden İngilizlerin Takdirini Toplayan Çözüm

HS2 Projesine yönelik beton santrallerinin seçiminde Dünya çapında özel proje tasarımı ile tanınan MEKA ARGE ve Tasarım Stüdyosunun deneyimli mühendislerinin tasarım çözümleri müşterimiz beğenisini kazandı. Beton santrallerinin tasarımı için oluşturulan ekip; verimlilik, sürdürülebilirlik, güvenlik ve doğaya saygı bileşenlerini proje hedefleri olarak belirleyerek HS2 inşasına komple çözümü sunabilmek üzere son derece yüksek kalite standartlarına sahip özel tasarlanmış MEKA beton santralleri , fiber besleme/dozajlama sistemleri, beton geri kazanım ve su arıtma sistemi ile ısıtılmış agrega ve sıcak su sistemlerini içeren entegreir sistem hazırlamıştır.

Tasarlanan tesisler ile ilgili temel teknik bilgiler şu şekildedir: İlk etap içerisinde yer alan 130m3/h kapasiteli çift MEKA planet mikserli BP1 santrali, prefabrik yapı betonu üretiminde son derece işlevsel bir yapıya sahiptir. Karışım süresinin uzun olmasından ötürü tek bunker ile çift mikser kullanılarak verimlilik artırılmıştır. MEKA mühendisleri tarafından tasarlanan güçlü yapısı ile sıfır zemine kurulan santral, yerden 750 cm yükseklikteki beton taşıma kovalarını güvenli bir şekilde beslemekte olup işletme lokasyonu göz önüne alınarak olumsuz hava koşullarına karşı da son derece dayanıklı olarak tasarlanmıştır. Ayrıca işletme kolaylığı sağlamak açısından santralin her noktasına birbiri ile bağlantılı platformlar yerleştirilmiş ve bu sayede bakımların güvenli bir şekilde yapılabilmesi sağlanmıştır. Ek olarak bakım esnasında ağır yükleri kaldırmak için 2 adet bakım vinci de personele hizmet vermektedir.

BP2 ve BP3 santraller MEKA twin shaft mikserli olup uzun yıllar sorunsuz hizmet amacı ile komple galvaniz kaplanmıştır. Kolay kurulum modüler kaplama olarak tasarlanan santral şasesi, tesis kurulumunu basitleştirmiştir. İşletme kolaylığı açısından menteşeli döküş şutu kullanılmış ve bakımın yerde yapılmasına olanak sağlanmıştır. Tüm santrallerde hava şartlarına bağlı olarak sıcak ve soğuk su kullanımı sisteme entegre edilmiştir.

Doğaya saygılı üretim ve sürdürülebilirlik açısından beton santrallerinin tümünde geri dönüşüm ünitesinden gelen suyun karışıma eklenmesi standart özelliktir. Mikserler yüksek basınçlı tam otomatik yıkama sistemleri ile kolaylıkla temizlenebilmektedir. Yıkama esnasında çıkan kirli su, atık su tanklarına toplanarak çevreye duyarlı bir yapı oluşturulmuştur.

İlk etapta kullanılacak beton santrallerinin kurulumu başladı, ikinci etapta kullanılacak tesislerin ise sipariş aşamasındayız

HS2 Projesinin ilk etabında kullanılacak olan BP1 çift MEKA Planet mikserli 130m3/h kapasiteli beton santrali ile BP2-BP3 olarak adlandırılan 135m3/h kapasiteli MEKA twin shaft mikserli santraller kurulumları başlamıştır. Projenin ikinci etabında kullanılacak beton santrallerinde ise sipariş aşamasındayız. Farklı tip ve özellikte beton santralleri tedarik edeceğimiz bu proje MEKA’nın tasarım ve üretim gücünü perçinleyen önemli bir referans olacaktır.

Ürün kalitesinden hiçbir zaman ödün vermeyen, verimliliği ve tasarımı ile her zaman dünyanın ilk tercih edilen markalarından olan MEKA beton santrallerinin pazar lideri olduğumuz İngiltere’de Avrupa’nın en büyük altyapı projesinde kullanılacak olmasından onur duyuyoruz. 5 kıtada 85’ten fazla ülkede kurulumunu yaptığımız ve başarıyla çalışan 3000’den fazla tesis ile Türk Sanayisinin üretim gücünü ve kalitesini temsil etmekten gururluyuz. Bize bu başarıları yaşatan ve daha fazlasını yapabilmek için motivasyon kaynağı olan tasarımdan üretime, kalite kontrolden kuruluma, satış sonrası hizmetlerden pazarlamaya tüm ekibimize sonsuz teşekkürler.

 

© Copyright 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Bu sitede Makine Tanıtım Grubu'nun desteğinden yararlanılmıştır.Angular Web DevelopmentRastmobile.com