E-Berk Makine ve Metalurji AŞ’nin ürettiği Türkiye’nin ilk yerli tünel açma makinesinin tanıtımı yapıldı.

Ulaştırma,  Denizcilik ve Haberleşme Bakanı  Ahmet Arslan,  Türkiye’nin bugün dünyanın 8’inci tünel delme makinesi üreten ülkesi olduğunu ve 80 yılda 50 kilometre tünel yapan ülkeden sadece bu yıl 62 kilometre tünel bitirmeyi hedefleyen bir ülke haline geldiğini söyledi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ile Ulaştırma,  Denizcilik ve Haberleşme Bakanı  Ahmet Arslan, E-Berk tarafından yapımı tamamlanan ilk yerli tünel açma makinesinin tanıtım törenine katıldı. Burada bir konuşma yapan Ulaştırma,  Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan,  Türkiye’nin dünyanın 8’inci tünel delme makinesi üreten ülkesi haline geldiğine dikkat çekti. Eskiden tünel delmek için kazma kürek ve iş makinesinin kullanıldığını vurgulayan Arslan, “Tünel delme makinesi adeta bir fabrika. Ön tarafta her ne kadar kesici ve delici takımlar olsa da geriye doğru 90-100 metreyi bulan bir fabrika gibi. Bir taraftan tüneli deliyorsunuz, aynı zamanda daha önce hazırladığınız beton segmentleri getirip yerleştiriyorsunuz, sıkıştırıyorsunuz, arkasına beton enjekte ediyorsunuz ve 45 dakika ile 1 saat aralığında birer metrelik segmentleri yerleştirerek hem kazıyıp hem imalatı ve betonarmeyi bitirerek ilerliyorsunuz. Bunu birçok yerde yaptık.  Melen Projesi’nde,  Marmaray Projesi’nde, demiryolu ve karayolu olarak birçok projede kullandık. En son  Avrasya Tüneli’nde de 3,7 metre çapında tünel delme makinesi kullandık ve hızlı bir şekilde projeyi bitirerek hizmete sunduk. Şimdi ise hedefimiz  İstanbul’da yapacağımız 3 katlı tünelde 16,8 metre çapında bir tünel delme makinesi kullanmak” diye konuştu.

“Bugün dünyanın 8. tünel delme makinesi üreten ülkesi haline geldik” diyen Bakan Arslan, “Bu bizim için önemli bir başlangıçtır. 80 yılda 50 kilometre tünel yapan, 3 bin 50 metrelik  Bolu Dağı Tüneli’ni 17 yılda yapan bir ülkeden artık 14 yılda 300 kilometre tünel yapmış, sadece bu yıl 62 kilometre tünel bitirmeyi hedefleyen ülke haline geldik. Coğrafya ne kadar zor olursa olsun, ister doğu-batı aksında, ister kuzey-güney aksında ana koridorlarla demiryolunda, karayollarında, denizyolunda, havayolunda ana koridorlarla bütün ulaştırma türlerini birbirine entegre edip ülkemizi erişen ve ulaşan hale getirmek istiyoruz” diye konuştu.

E-Berk’in  Türkiye’nin geleceğini iyi okuyan şirketlerden biri olduğunu kaydeden  Ekonomi Bakanı Zeybekci ise, ” Türkiye önümüzdeki dönemde ulaşım alanında yaklaşık 200 milyar dolarlık dünyanın bu anlamda en fazla yatırım yapacak ülkelerinden bir tanesidir.  Türkiye;  Almanya,  Fransa,  Belçika gibi değildir. Oralarda bir otoban yapmak eğer 4 liraysa  Türkiye’de bu rakam 14-15 liradır. Bizim düz bir ülkemiz yok.  Türkiye, dünyanın en uzun tünellerini yapıyor. Bunları keyfinden yapmıyor. Coğrafya bizi zorluyor.  Türkiye önümüzdeki dönemde bunları yapması gerekiyorsa eğer bu yatırımların teknolojilerini de üreten ülke olmalıdır” ifadelerini kullandı.

Yurt dışında yatırım yapacak olan Türk müteahhitlere verilen destek hakkında da bilgi veren Zeybekci, “Türk müteahhitlere, ‘Gittiğiniz ülkelerde almış olduğunuz projelerde kullanacağınız makine yerli makineyse sana sıfır faizli Eximbank kredisi veriyoruz’ diyoruz. Almış olduğun demiryolları ve otoban projelerinde örneğin E-Berk tünel açma makinesini alırsan, parasını Eximbank vasıtasıyla sıfır faizli biz ödüyoruz. Sen git işini yap. Projeyi bitirdiğin zaman gel öde. Artık bu hale geldik. Sadece Türk müteahhitleri değil. Dünyanın neresinde olursan ol bu makineyi satarsan, bu makineni kim alırsa alsın ona Eximbank olarak kredi açıyoruz. Alman,  Japon, İtalyan; Eximbank hangi şartlarda kredi açıyorsa aynı şartlarda kredi açıyoruz. Finansman anlamında faiz oranlarıyla ilgili farklılık olmuş olabilir ama onu da hükümet olarak hazineden karşılıyoruz. Yeter ki siz yapın, üretin. Şu anda  Türkiye, dünyanın en iddialı yatırım teşvik sistemine sahiptir” dedi.

Kullanılan malzemenin yüzde 54’ünün yerli olduğunu belirten E-Berk Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Savaş Özüdoğru, yerli tünel açma makinesi ile ilgili şu bilgileri verdi:

“E-Berk Makine ve Metalurji A.Ş. tarafından üretilen ve ülkemizi dünyanın 8. TBM (tünel açma makinesi) üretici ülkesi unvanına eriştiren, 3.25 metre çapında, 92 metre uzunluğunda, 175 ton ağırlığında ve 800 KVA gücündeki tünel açma makinesi,  Tekirdağ’da Ergene Derin Deşarj Tünel ve Arıtma Projesi’nde kullanılacaktır. Bu proje sayesinde Ergene Nehri’nin temizlenmesine sağlanacak katkının yanı sıra  Çorlu ve Ergene bölgesindeki 9 organize sanayi bölgesinin arıtma sorunu da tamamen çözülmüş olacaktır. Kullanılan malzemenin yüzde 54’ü yerlidir. Artık yerli malı anlamında hedefimizi 60-70’lere çıkartmak için elimizden geleni yapacağız.”

Konuşmaların ardından E-Berk Yönetim Kurulu Başkanı Özüdoğru, Bakan Arslan ve Bakan Zeybekci’ye ilk yerli tünel açma makinesi hakkında bilgi verdi.

© Copyright 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Bu sitede Makine Tanıtım Grubu'nun desteğinden yararlanılmıştır.Angular Web DevelopmentRastmobile.com