MOMENT EXPO- KOMATEK 2017 FUARI ANKARA’DA DÜZENLENDİ

KOMATEK 2017, 15’inci Uluslararası İş ve İnşaat Makine, Teknoloji ve Ekipmanları İhtisas Fuarı 3-7 Mayıs tarihlerinde Ankara Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Makine İmalat Sanayii Dernekleri Federasyonu (MAKFED) üyesi derneklerden Türkiye İş Makinaları Distribütörleri ve İmalatçıları Birliği (İMDER) ile Araç ve Araç Üstü Ekipman ve İş Makinaları Üreticileri Birliği Derneği’nin (ARÜSDER) desteğiyle düzenlenen KOMATEK 2017 Fuarı’na yerli ve yabancı 350 firma katılarak ürünlerini ziyaretçilerin beğenisine sundu.

“FUAR SEKTÖRE DEĞER KATIYOR”

Başlıca ürün ve hizmet gruplarını iş ve inşaat makineleri, inşaat teknolojileri ile ilgili ürünlerin oluşturduğu organizasyonun açılışında konuşan İMDER Yönetim Kurulu Başkanı Halil Tamer Öztoygar, KOMATEK Fuarı’nın iş makineleri sektörünün dinamik yapısına katkıda bulunduğunu, sağladığı uluslararası katılımcı ve ziyaretçi profiliyle sektöre değer kattığını belirterek, “KOMATEK Fuarı Türkiye’deki nitelikli kuruluşlardan ve hedef ülkelerdenfuara katılacak ziyaretçileri sektörümüzde hem üretim hem de ticaret yapan firmalarımız ile bir araya getirerek kıymetli bir buluşma noktası haline geldi” dedi. İş makineleri sektörünün sahip olduğu yüksek katma değer oranıyla son 15 yılda uluslararası arenada yüksek bir performans göstererek, küresel büyümeden de büyük ölçüde yararlandığını ve Türkiye’nin lokomotif sektörlerinden biri haline geldiğini ifade eden Öztoygar, devam eden yatırımlar ve projelerin iş makineleri sektörüne olan ihtiyacı tetiklemesinin, beraberinde sektörün uluslararası alanda da Türkiye’nin marka sektörlerinden biri haline gelmesini sağladığını sözlerine ekledi.

“İŞ MAKİNELERİ SEKTÖRÜ 2016 YILINDA DA BÜYÜMESİNİ SÜRDÜRDÜ”

Öztoygar konuşmasını şöyle sürdürdü: “Geçtiğimiz yılı, planlananın yüzde 5 üzerinde gerçekleştirerek yaklaşık 13 bin adet satış rakamı ile kapatan Türkiye iş makineleri sektörü; negatif konjonktürel etkileşimlere rağmen 2016 yılında bile büyümesini koruyarak ne denli güçlü bir sektör olduğunu bir kez daha kanıtladı. Küresel olarak incelediğimizde Türkiye; iş makineleri ve ekipmanları satışında Avrupa’da dördüncü, dünyada ise 11’inci sırada yer alarak üretiminin yüzde 45’ini ihraç ediyor. Bu yönüyle de dünya pazarlarıyla bütünleşme konusunda büyük mesafe kaydetmiş bir ülkeyiz. Amacımız 22 bin iş ve inşaat makinesi yıllık satış adediyle dünyada ilk altı, Avrupa’da ilk üç pazar arasına girme yolunda ilerleyen bir sektöre hizmet veren bir dernek olmak. Aynı zamanda cumhuriyetimizin 100. yılı vizyonu çerçevesinde dünyadaki ilk 10 ekonomi arasında yer almak, dış ticaret hacmimizi arttırmak, 500 milyar dolarlık ihracat hedefimizi yakalamak için de sektör olarak üzerimize düşen sorumluluğun bilincindeyiz. Sadece ülkemizde değil yurt dışındaki pek çok noktada da çalışmalarımızı bu hedefler ışığında sürdürüyoruz. İMDER olarak ülkemiz ve ekonomimiz için bu denli önemli bir sektörün temsilcisi olmaktan gurur duyuyoruz. İş makineleri sektörünün sürdürülebilir bir büyüme kazanması için temas ettiğimiz tüm resmi kurumlar, odalar, meslek birlikleri ve sivil toplum kuruluşlarıyla dernek olarak ahenkli bir çalışma sürdürme gayreti içerisindeyiz.”

Konuşmasında yeni bir fuar alanının gerekliliğine de değinen Öztoygar, Türkiye’de yapılacak yeni bir fuar alanının hem yurt dışı fuarlar ile rekabeti artırma hem de daha fazla yatırımcıyı ülkemize çekme anlamında sektöre büyük katkısı olacağını belirtti.

Toplam 153 bin metrekarelik alanda düzenlenen KOMATEK 2017’yi beş gün boyunca 33 bin kişi ziyaret etti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Moment Expo- Mayıs 2017

© Copyright 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Bu sitede Makine Tanıtım Grubu'nun desteğinden yararlanılmıştır.Angular Web DevelopmentRastmobile.com